Evropa i Afrika su odvojene Sredozemnim morem i mada je ta vododelnica negde široka samo nekoliko milja, ova dva kontinetna se veoma razlikuju, kako u smislu klime tako i u smislu životinjskog sveta.
Afrika je, s druge strane, poznata po svom divljem svetu. Ona je dom najveće kopnene životinje, afričkog slona, kao i veliki majmuna i mnogih drugih različitih vrsta.
Morski sisari
Pošto su osvojili kopno, neki sisari su se vratili na more. Neki, kao što su foke i morski lavovi, vode pretežno vodeni život, ali većina dolazi na kopno da rađa. Drugi su potpuno raskrstili sa zemaljskim životom. Najprilagođenija grupa morskih sisara, koja obuhvata kitove, pliskavice i delfine, spadaju u red Cetacea..
Slonovi i srodnici
Postoje samo dve žive vrste slonova: afrički i indijski. U izumrle vrste spadaju vunasti mamut i patuljasti slon. Iako postoje neka neslaganja među naučnicima, smatra se da su najbliži srodnici slona morske krave i mrmoti, od kojih nijedna vrsta ne liči mnogo slonovima. Međutim, sličnosti u kodovima DNK otkrivaju njihovo zajedničko poreklo.
Kopitari i papkari
Reč je o velikoj grupi sisara biljojeda koji se dele u dve glavne grupe u zavisnosti od toga da li imaju neparan ili paran broj prstiju na nogama. Variraju u veličini od sitnog istočnoindijskog srndaća koji je lakši od jednog kilograma do masivnih nosoroga i nilskih konja koji mogu da budu teški po nekoliko tona. Kopitari i papkari su važni za ljude budući da su pripitomljene kao radne životinje i kao životinje koje obezbeđuju hranu i odeću.
Нема коментара:
Постави коментар